(In English below)

Koska Spektrin kevätkokouksessa 27.6.2020 ei pystytty päättämään kaikista asioista, yhdistyksen hallitus on sääntöjen mukaisesti päättänyt järjestää ylimääräisen yhdistyksen kokouksen tiistaina 8.9. klo 18.00 etänä Zoomin kautta (linkki alempana).

Kevätkokouksen sääntömääräiset asiat on Spektrin sääntöjen mukaan käsiteltävä vuoden kolmen ensimmäisen kuukauden aikana, mutta tällä hetkellä eduskunnan hyväksymä väliaikainen laki sallii vallitsevan poikkeuksellisen tilanteen vuoksi yhdistyksen kevätkokouksen järjestämisen 30.9. mennessä, sekä etänä vaikkei siitä mainittaisi yhdistyksen säännöissä. Spektrin hallitus on päättänyt pitää kokouksen kokonaan etänä, eikä fyysistä kokouspaikkaa siis ole. Tarkemmat ohjeet kokoukseen osallistumiseen löytyvät alempaa.

Kokouksessa käsitellään asiat joita ei voitu jääviyskysymysten vuoksi käsitellä kevätkokouksessa, eli hyväksytään edellisen vuoden vuosikertomus ja tilinpäätös sekä myönnetään edellisen vuoden hallitukselle tili- ja vastuuvapaus. Lisäksi täydennetään Spektrin hallitusta jos hallitustyöskentelystä kiinnostuneita löytyy sekä käsitellään toisen kerran sääntömuutos jonka tarkoituksena on päivittää yhdistyksen toimintaa ohjaavia sääntöjä. Kokouksessa äänioikeus on yhdistyksen jäsenillä. Jotta sääntömääräisistä asioista voidaan päättää, on paikalla oltava vähintään yksi viime ja tämän vuoden hallituksen ulkopuolinen henkilö. Tämä vaatimus ei täyttynyt 27.6. olleessa kokouksessa.

Jos hallitustyöskentely kiinnostaa, osallistu rohkeasti kokoukseen tai ota yhteyttä Spektrin hallitukseen joko sähköpostilla osoitteeseen hallitus (at) spektriry.fi tai yhdistyksen Facebook-sivun kautta. Hallituksessa on tarjolla, riippuen siitä mitä itse haluat tehdä, esimerkiksi tiedotukseen ja tapahtumien järjestämiseen liittyviä tehtäviä. Jos pyrit hallituksen jäseneksi ja et vielä ole yhdistyksen jäsen, toivomme että täyttäisit jäsenhakemuksen osoitteessa www.spektriry.fi/liity-jaseneksi . Jäsenyys maksaa opiskelijoille, työttömille ja siviili- tai varusmiespalvelusta suorittaville 5 euroa vuodessa ja muille 10 euroa. Jäseneksi liittymällä tuet yhdistyksen toimintaa ja saat esimerkiksi alennuksia sitsien pääsymaksuista.

Osallistumisohjeet: Voit osallistua kokoukseen klikkaamalla alla olevaa Zoom-linkkiä. Osallistuminen ei vaadi käyttäjätilin luomista, ja voit tehdä sen tietokoneella, tabletilla tai puhelimella, joko nettiselaimen kautta tai laitteelle asennettavan sovelluksen kautta (vaatii kirjautumisen). Suosittelemme kuulokkeiden käyttöä, mutta niitä ei vaadita. Laitteessasi tai kuulokkeissasi on oltava mikrofoni, kamera ei ole pakollinen. Kokouksen alussa osallistujia pyydetään ilmoittamaan etu- ja sukunimi läsnäolevien listaa varten, ja jos liityt myöhemmin pöytäkirjaan merkitään saapumisaikasi. Jos joudut poistumaan kokouksesta ennen sen loppua, ilmoita tästä jotta poistumisesi voidaan merkitä pöytäkirjaan. Toivomme että pidät mikrofonisi hiljennettynä kun et ole äänessä.

Voit osallistua myös soittamalla puhelimella, kirjoita puhelinnumeroksi +358341092129,,63003363145# . Puhelu maksaa normaalin puhelun verran. Saatat myös pystyä napauttamaan edellä olevaa numeroa puhelimesi ruudulla. Jos edellä oleva numero ei toimi, soita +358341092129 ja kun sinulta kysytään tapaamisen tunnistetta (meeting ID), näppäile #630 0336 3145 . Voit hiljentää itsesi tai poistaa hiljennyksen näppäilemällä *6 puhelun aikana.

Esityslista: https://docs.google.com/document/d/19fpCEqU6WhkMSg7EsCztR1S_hDHa6ZVQLNchbWE7-ro/edit?usp=sharing

Zoom-linkki: https://utu.zoom.us/j/63003363145


Because Spektri’s spring meeting held on 27.6.2020 could not decide on all matters, the board has, in accordance with the rules, decided to hold an additional association meeting on September 9th at 18 o’clock, remotely via Zoom (link below).

According to Spektri’s rules, the matters that must be decided on at the spring meeting must be handled during the first three months of the year, but right now a temporary law passed by the Finnish parliament due to current circumstances allows associations to hold their spring meetings by September 30th and remotely even if the association’s rules don’t allow for it. Spektri’s board has decided to hold the meeting completely remotely, thus there is no physical meeting location. Participation instructions can be found below.

The meeting will decide on the matters that could not be decided on at the spring meeting due to questions of recusal, i.e. approving last year’s annual report and financial statement and discharging the board of 2019 from liability. Additionally Spektri’s board will be supplemented should anyone interested in a board position express their interest, and the meeting will also decide on a rule change that aims to update the rules governing the association’s activities. At the meeting, association members have the right to vote. In order to decide on the mandatory matters, at least one person must be present who is not a member of this or last year’s board. This requirement was not met at the meeting on 27.6.

If you’re interested in joining the board, please show up to the meeting or contact Spektri’s board either by email at hallitus (at) spektriry.fi or via the association’s Facebook page. There are a few different tasks available depending on what you wish to do as a board member, primarily related to arranging events, but do note that some of them require you to be fluent in Finnish. If you wish to be a board member and aren’t yet a member of the association, we hope that you submit a membership application at www.spektriry.fi/liity-jaseneksi . The cost of membership for students, the unemployed and those in civil or military service is 5 euros per year and 10 euros for others. By becoming a member you support the association and e.g. receive discounts from sitz fees.

Instructions for participation: You can attend the meeting by clicking the Zoom link below. Creating a user account is not necessary for participation, which you can do on your computer, tablet or phone, either via a web browser or an application installed on your device (requires an account). We recommend using ear/headphones, but they are not compulsory. Your device or ear/headphones must have a microphone, a camera is not required. At the beginning of the meeting attendees will be asked to provide their first and last names for the attendee list, and if you enter later your arrival time will be written in the meeting minutes. If you must leave before the end of the meeting, let us know so that your exit can be noted. We ask that you keep your mic muted when not speaking.

You can also participate by phone by dialing +358341092129,,63003363145# . The call costs as much as a normal call to a Finnish number. You might also be able to tap the number above on your phone screen. If that number doesn’t work, dial +358341092129 and when asked for the meeting ID, enter 630 0336 3145# . You can mute and unmute yourself during the call by entering *6 .

The meeting agenda can be found in Finnish at the link above.

Zoom link: https://utu.zoom.us/j/63003363145

Welcome!